Stuttgart VS case study

High-tech koučink na kolech: Digitální analýza hry přímo na hřišti

Klub VfB Stuttgart používá na tréninkovém hřišti inovativní mobilní taktické vozidlo na bázi technologie Sharp.

S více než 67 000 členy je VfB Stuttgart 1893 e.V. největším sportovním klubem v Báden-Württembersku. Od nedávna pomáhá fotbalovému týmu Bundesligy speciálně navržené mobilní taktické vozidlo s nejmodernější zobrazovací technologií od společnosti Sharp. To znamená, že se tréninkové analýzy a diskuse mohou odehrávat přímo na hřišti.

Koncept: zvýšení efektivity tréninků

V souladu s procesem digitalizace VfB Stuttgart nedávno navýšil investice do moderních a inovativních systémů. Na firemních stáncích byla instalována řada dotykových displejů pro interaktivní spolupráci. Společnost Sharp byla v tomto novém mobilním taktickém zařízení angažována jako technologický partner pro zobrazovací zařízení.

Vedle společnosti Sharp spolupracovala VfB Stuttgart také se společností C&S GmbH, která je odborníkem na sítě, směrové rádio a IT. Kromě odborných znalostí v oblasti IT se společnost C&S specializuje také na vývoj a konstrukci specializovaných vozidel, což představuje další výchozí bod pro spolupráci s VfB Stuttgart. Společně s Mathiasem Munzem, který je v rámci sportovního oddělení zodpovědný za vědu, technologie a inovace, vyvinul tým společnosti C&S pod vedením generálního ředitele Mirana Percice nápad na špičkové mobilní taktické vozidlo, které pomůže zlepšit efektivitu fotbalového tréninku.

Když byly na základě rozsáhlé předběžné studie na konci roku 2019 dokončeny příslušné plány, pověřil klub VfB Stuttgart společnost C&S výrobou specializovaného vozidla, které muselo splňovat náročné požadavky a individuální potřeby bundesligového fotbalového týmu.

Kompaktní high-tech zázrak na kolech

Na jedné straně muselo být vozidlo co nejkompaktnější, nejlehčí, nejtišší a energeticky co nejúspornější. Zároveň však muselo nabízet dostatek prostoru pro nejmodernější AV systém se zabudovaným dotykovým displejem Sharp. Potřebovalo také uživatelsky konfigurovatelné možnosti skladování a prostor pro tréninkové vybavení a zásoby. Kromě komplexních funkcí a konektivity bylo pro VfB důležité, aby byla mezi všemi použitými součástmi zajištěna spolehlivá a bezproblémová interakce.

Důraz byl kladen také na uživatelskou přívětivost. Samotné vozidlo a všechny technologie musely být co nejjednodušší z pohledu ovládání, aby s nimi trenéři a hráči mohli pracovat co nejrychleji a nejefektivněji. "Skutečnou výzvou pak bylo skloubit složitost a přísné technické požadavky do uživatelsky přívětivé a dokonale spolehlivé funkcionality,“ vzpomíná Miran Percic, jednatel společnosti C&S GmbH.

Důraz na individuální požadavky a uživatelskou přívětivost

S ohledem na tyto požadavky vyvinula společnost C&S plně elektrické vozidlo s jedinou úrovní napětí a na míru upravenou konstrukcí zavazadlového prostoru. Pro dosažení bezproblémové integrace do stávajícího IT prostředí VfB s kompletní interaktivní konektivitou byla použita směrová rádiová technologie. Vozidlo umožňuje také přesné živé sledování hráčů přímo na vestavěném displeji Sharp PN-80TH5.

Displej s úhlopříčkou 80 palců a rozlišením 3840 x 2160 pixelů umožňuje přesnou analýzu tréninku v reálném čase i offline. Obsah lze díky technologii Direct Optical Bonding přehrávat ve vysokém rozlišení a s podrobnými detaily. S 30 kontaktními body je displej velmi rychlý, responzivní a kompatibilní s vícedotykovým režimem, takže je pro kolektivní analýzu hry týmu VfB naprosto ideální. Dalším rozhodujícím kritériem při výběru modelu Sharp PN-80TH5 byla jeho uživatelská přívětivost. Displej z pohledu obsluhy nevyžaduje složitou konfiguraci ani předchozí znalosti uživatelů. To znamená, že hráči a tým trenérů mohou se systémem pracovat intuitivně, pouhým stisknutím tlačítka.

Technologické a diskusní centrum hned vedle hřiště

Pro VfB bylo důležité, aby používání mobilního taktického zařízení neznamenalo zásadní změny v jejich zavedených tréninkových postupech. Technologicky vyspělé vozidlo muselo být také integrováno do stávajících procesů a poskytovat skutečnou přidanou hodnotu pro spolupráci. Tréninky stále začínají úvodním rozhovorem mezi trenéry a týmem. Taktické a strategické cíle jednotlivých fází pak lze zobrazit, uložit a sdílet na integrovaném displeji Sharp. Během samotného tréninku lze hráče sledovat na displeji v reálném čase, což umožňuje vysoce přesnou analýzu a přímý, dynamický zásah trenérského týmu do různých situací.

Při setkáních mezi tréninky, během přestávek na občerstvení a při závěrečné poradě mohou být strategické úpravy přehledně zobrazeny na displeji tak, aby je všichni hráči viděli. Na displeji lze například zobrazit hřiště, pozice jednotlivých hráčů i jejich pohyby a doplnit k nim komentáře. Tyto údaje lze následně centrálně ukládat.

„Displej celkově umožňuje snadnou participaci všech účastníků mítinku, a tím také aktivní a digitální vývoj nových řešení. To vše s maximální možnou transparentností,“ vysvětluje s úsměvem Mathias Munz. Miran Percic doplňuje: „Mobilní taktické vozidlo C&S s displejem Sharp vytváří základ pro vizuální digitalizaci v profesionálním sportu. Dalším krokem je rozšíření mobilní LED technologie ve větším měřítku.“

Pozitivní souhrn a další projekty

Mobilní taktické vozidlo získalo od svého prvního použití v červnu 2020 jen pozitivní ohlasy. Klub VfB Stuttgart velmi oceňuje snadné používání displeje Sharp a vynikající kvalitu zvuku a obrazu. Díky tomu jsou tréninky skutečně dynamické a interaktivní, přičemž sdílená analýza pomáhá všem účastníkům dále se učit. Mobilní taktické vozidlo také umožňuje rychlou přepravu tréninkových materiálů a občerstvení a je v něm uložena lékárnička a defibrilátor pro lékařské ošetření.

„Pro náš profesionální tým a naše začínající talenty jsme vytvořili skutečnou přidanou hodnotu ke každodennímu tréninku,“ vysvětluje Mathias Munz. „Už se na nás obrátily další profesionální kluby, které chtějí znát naše technické řešení, aby mohly podobné projekty také realizovat. Těší nás, že je o ně zájem, a jsme hrdí na to, že jsme mohli sehrát na poli inovací v tréninku, průkopnickou roli. Ve společnostech C&S a Sharp máme dva spolehlivé partnery pro budoucnost.“

Markus Eisemann, manažer Channel Sales DACH ve společnosti Sharp Business Systems Deutschland GmbH, je také nadšený. „Naše interaktivní displeje poskytují vysoce výkonnou a flexibilní platformu pro analýzu tréninků v reálném čase a interaktivní prezentaci informací. To zlepšuje spolupráci uvnitř týmu a zefektivňuje jednotlivé tréninky. Jsme rádi, že se naše řešení používají právě v tomto prostředí a že jsme mohli klub VfB Stuttgart jako technologický partner při realizaci těchto inovativních myšlenek, podpořit."