Historical compass
Historical compass

Historie společnosti Sharp

Bohatá historie technologických inovací a tvůrčího ducha společnosti Sharp

Historie společnosti Sharp

Vše se skrývá v názvu.

Společnost Sharp se zrodila z vize neustálých inovací s cílem zlepšit uživatelský zážitek a je dítětem zakladatele Tokuji Hayakawy, vynálezce první mechanické tužky na světě - vždy ostré tužky "Ever Sharp". Tento vynález, který je původcem pojmenování firmy, mimo jiné položil základ vývoji průmyslových a světově prvních výrobků společnosti Sharp.

Tokuji Hayakawa založil společnost Sharp v roce 1912 a s upřímným a tvůrčím duchem se vydal na cestu, jejímž cílem bylo změnit životy lidí a podnikání po celém světě. Tento duch je zakořeněn v rodinné kultuře společnosti Sharp a v jejím přínosu společnosti prostřednictvím technologií a výroby, předávanými z generace na generaci.

1912

Zakladatel společnosti Sharp, Tokuji Hayakawa, po vyučení v oboru kovotepectví v dubnu 1912 vynalézá sponu Tokubijo a získává svůj první konstrukční patent. Tento vynález ho přivádí k otevření první kovodílny - začátku firmy Sharp.

Sharp belt buckle

1915

Hayakawa ve své kovodílně vynalezne mechanickou tužku Hayakawa, která se brzy přerodí ve vždy ostrou tužku Ever-Ready Sharp. Tužka "Ever Sharp" se stala inspirací pro název firmy, kterou dnes známe pod názvem Sharp.

Mechanical Pencil

1925

Po přestěhování do Ósaky se z tisku v roce 1920 dozvídá, že v roce 1925 bude v Japonsku zahájeno rozhlasové vysílání, což v Hayakawě zažehne jiskru. V dubnu 1925 má jeho tým k dispozici krystalové rádio, které je v červnu připraveno k prodeji pod značkou Sharp a představuje Hayakawův první krok v oblasti elektroniky.

 

Sharp crystal radio

1959

Hayakawa začíná zkoumat polovodičové technologie a solární články - prvky, které přeměňují sluneční světelnou energii na elektřinu - a hledá, kde je nejlépe využít - v horských a mořských oblastech, kde je nedostatek elektřiny.

Do roku 1976 jejich práce v oblasti solárních článků vedla k inovaci vesmírného průmyslu. 
 

Solar cell

1960

V 60. letech 20. století, v éře domácích spotřebičů, dochází k celosvětovému rozmachu výzkumu a vývoje a výroby elektronických zařízení pro kuchyně, koupelny a komunální služby. V roce 1960 společnost začíná vyvíjet mikrovlnné trouby a již o dva roky později uvádí do sériové výroby model R-10 o výkonu 1 kW.

Japan's first micro-wave oven

1970

1. ledna 1970 se společnost Hayakawa Electric Co. Ltd. (původně založená v květnu 1935) přerodila na společnost Sharp Corporation. Hayakawa chce, aby název odrážel její neustálý výzkum a inovace v oblasti nové elektroniky, například polovodičů.

Sharp logo

1972

Společnost Sharp využívá znalosti a technologie z elektronické kalkulačky pro vývoj podnikových produktů a modernizuje trh s pokladnami a platebními terminály. Jsou vybaveny také fakturací a dalšími funkcemi pro sběr dat, které jsou využívány prodejními týmy, například společnosti Coca Cola.

POS system

1972

V lednu Sharp uvádí na trh svou vůbec první kopírku - model SF-201. V témže roce následují další dva sériově vyráběné modely, které pro Sharp znamenají obrovský krok vpřed. Celosvětová výroba systémů pro správu dokumentace Sharp od té doby neustále roste a na konci roku 2009 přesáhla 15 milionů kusů.

First ever copier

1973

V červnu 1973 uvádí Sharp na trh první kapesní elektronickou kalkulačku COS s LCD displejem, EL-805 Liquid Crystal Compet. Díky LCD displeji je kalkulačka lehčí, má tloušťku pouhých 20 mm a vydrží s jedinou AA baterií pracovat po dobu 100 hodin.

LCD Calculator

1991

Po rozsáhlém vývoji technologie LCD (displejů s tekutými krystaly) a pouhých šest let po výrobě prototypu představuje společnost Sharp první nástěnný televizor v oboru - řadu 9E-H s 8,6palcovým barevným TFT LCD displejem, který byl v té době největší na trhu.

wall mounted LCD tv

2000

Společnost Sharp vyvíjí iontovou čističku vzduchu Plasmacluster - technologii, která posouvá inovaci v oblasti čištění vzduchu na další úroveň. V průběhu rozsáhlého vědeckém výzkumu tým zjistí, že může generovat ionty potřebné pro kvalitnější čištění vzduchu pomocí plazmového výboje a vytvořit generátor iontů Plasmacluster.

Air purifier

2005

Společnost Sharp uvádí v srpnu 2005 na trh 65palcový model LC-65GEI a upevňuje tak své vedoucí postavení na trhu s plochými LCD displeji. Řada je nabízena s obrovskými velikostmi obrazovky, Full HD kvalitou obrazu, ekologickým designem a širokou paletou dalších produktů.

Sharp 65 inch tv

2005

Sharp uvádí na trh barevnou multifunkční tiskárnu MX-2700FG. S tím, jak se podniky modernizují a kanceláře upřednostňují barevný tisk před černobílým, se digitální multifunkční tiskárna přizpůsobuje tak, aby zahrnovala lepší barevné funkce, vysokou kvalitu obrazu, podniková řešení, údaje o vlivu na životní prostředí a zabezpečení informací.

Sharp's MX-3200FG

2005

Solární panely Sharp pokrývají stěny nejvyšší budovy v Manchesteru (CIS Tower - 122 m), 7244 solárních panelů po 80 W poskytuje výkon 391 kW a představuje tak největší zařízení na výrobu energie v komerčním objektu v Evropě.

Manchester's CIS Tower

2011

Společnost Sharp uvádí na trh první interaktivní tabuli s dotykovým displejem, která dokáže zobrazovat statický i pohyblivý obraz včetně obrazu z PC displejů s úžasně vysokým rozlišením. Přiložený aplikační software umožňuje snadné dotykové ovládání, takže uživatelé mohou psát poznámky dotykovým perem nebo prstem přímo na obrazovku, zvětšovat nebo zmenšovat obraz a listovat stránkami.

Interactive Whiteboard

2018

Společnost Sharp si udržuje vedoucí postavení na trhu a v květnu 2018 uvádí na trh první 70" profesionální 8K displej LV-70X500E. V roce 2021 následuje uvedení největšího 8k LCD displeje na světě, 120" 8K UV²A. Díky monitorům, které reprodukují obraz ve vyšším rozlišení, než je schopno zachytit lidské oko, se společnost Sharp pyšní tím, že mění způsob, jakým mohou diváci vidět svět.

Sharp 8K display

2019

Společnost Sharp uvádí na trh Windows Collaboration Display, který využívá umělou inteligenci, internet věcí a nástroje produktivity pro vytvoření produktivnějšího prostředí pro spolupráci, které umožňuje hybridní a dynamickou práci. Poskytnutí nástrojů pro okamžitou komunikaci a podnikovou spolupráci mělo zásadní význam pro propojení lidí během pandemie v letech 2020-2021.

Windows Collaboration Display

2021

Společnost Sharp zakládá novou evropskou divizi IT služeb, která bude pro podniky v celé Evropě zajišťovat helpdesk, technickou podporu, kybernetickou bezpečnost a služby údržby.

Sharp IT Services logo

2022

Sharp slaví výročí 50 let v polygrafickém průmyslu uvedením své vůbec první kopírky na trh v lednu 1972.

Sharp 50th Anniversary logo

2022

Dne 15. září 2022 si společnost Sharp připomíná své 110. výročí.
Jedná se o další působivý milník 110 let globálních inovací a transformace.

Sharp 110th Anniversary logo